2013. december 27., péntek

Heltai Gáspár: Egy juhpásztor gyermekről - 83. fabula

'Egy pásztor gyermek legeltöti vala a juhokat egy dombon. Ez gyakorta kiáltani kezde a szántóknak: Tolvaj, tolvaj, ne hagyjatok, ne hagyjatok, mert a farkas jött a juhok közikbe. Hallván azt a szántók, elhagyák szántásokat és a gyermekhöz sietének mindnyájan, hogy megszabadítanák a juhokat a farkastól. És mikoron odamentenek volna, ottan kacagni kezde a gyermek, és megneveté a szántókat, miért hogy megcsalta volna őket. Ez kedig gyakorta lőn. Nem sok idő múlva ugyan valóban eljöve a farkas és szaggatni kezdé a juhokat. Ottan kiáltani kezde a gyermek: Tolvaj, tolvaj, ne hagyjatok jó uraim, mert a farkas mind leszaggatja a juhokat. De a szántók nem hívék a gyermeknek beszédét, miért hogy azelőtt hazugságával gyakorta megcsalta vala őket. És mikoron senki nem jőne segítségre, és a farkas nagy sokat leszaggatna a juhokban, odafutamék, hogy a pálcával elűzné a farkast. Látván a farkas, hogy csak gyermek volna, reája tére és őtet is lemará. Ekképpen vévé a hazugságnak hasznáját.

ÉRTELME

E fabula erre int, hogy az ember az igazmondást szeresse és kövesse és a hazugságot gyűlölje és eltávoztassa. Kiváltképpen az ifjak. Mert szidalmas dolog a hazugság, miképpen szép jószág az igazmondás. A hazugság soha nincsen szégyen és kár nélkül. A hazugsággal általmehetni az országon, de nem jöhetni vissza. Aki egyszer hazugságban találtatik, vaj ki nagy kárt vall, mert másszor, ha szinte igazat mond is, azért ugyan nem hisznek néki.'

2013. december 25., szerda

A hitbizomány

Affrancba! - gondolom magamban ahogy a konyha ablakára nézek. Celesztin ül ott, tekintete szemrehányó. Mondhatni, mérges. Affrancba, Celesztin! Nem látod, dolgom van! Töltöm a húst, enyém az ünnep első napja, ebédre várom a családot. Celesztin tekintete továbbra is szemrehányó. No, jó! - gondolom magamban és megyek, nyitom a terasz ajtaját. Sáros a lába, ne az ablakon jöjjön be. Semmi. Celesztin sehol. Cicc! - szólok neki. Még mindig semmi. Kinézek, s látom, Szilaj karikában ül a konyha ablaka alatt, szemeit Celesztinre függeszti, majd rám néz szemrehányóan: Affrancba, mikor engeded már be a művészbejárón? Meddig őrizzem még? Óh! - kapok a fejemhez. Celesztint beengedem a konyhaablakon, a művészbejárón és teszem a dolgom tovább.
Eszembe jut Pamacs, a puli. (Húsvét után tért örök nyugalomra, leszolgálván 13 évet a portán, a családnál.) Pamacs szerette a rendet, tartotta a rendet. Nem érdekelte, hogy ember-e, gyerek-e, macska-e, akire ügyelni kell. Egy a lényeg, a rend! Nevelte a kutyákat, semmibe véve azokat kétéves korukig, s ha valamelyik kitért, kíméletlenül fültövön harapta. Kussolt is mindegyik, amikor kapott. Kivéve Szilajt. Szilaj féléves korában szembefordult Pamaccsal, kikérte magának a regulát. Pamacs öreg is volt  már, gyenge is, beteg is, de az elsőbbségét nem adta. Harcolt keményen, míg bírta. Aztán elvonult a féltető alá, hátra a kertbe, utolsó heteit ott élte. Azt hittem és reménykedtem, Szilajt még Pamacs felneveli, megtanítja neki a regulát, a rendet, amit ezen a portán, ennél a családnál tartani kell. Szilaj konok, makacs állat. Naponta többször játszuk el, ki is az úr ennél a háznál. Meglepődve vettem észre, hogy a gyereket félti és védi. Bokszos csak arra gondol, milyen jó is lenne a Kétévest egy kicsit körül hízelegni, amikor megkapja a magáét a gondolatért. A Kétévest védeni kell! - prezentálja Szilaj. Hívom, keresem Celesztint, valahol csavarog, nem jön elő. Aztán hallom Szilaj ugatását a hátsó teraszon. Celesztin megkerült, itt van, engedjem már be! A macska mozdulni sem mer az ablakpárkányon, egy lehetősége van, be kell jönnie a házba. Pamacs védte így a Nagyokat, Pamacs istápolta a kandúrkodásba szédült Herceget hajnali háromkor felugatván a házat, itt van a három napig csavargó miákoló, csináljatok vele valamit. Pamacs fogadta be Herceget törött csípőjével éjszaka és ápolta másnap reggelig. Pamacs zavarta el Bokszost a vizet ivó Jaroszlávtól azzal, hogy ha állat eszik, iszik nem bántjuk. Igaz, a megriadt Jaroszlávot már együtt kergették meg Bokszossal...
Szilaj, a komondor, ki tudja, hogyan, miként és mikor mégis megtanulta a regulát.

Hitbizomány! - jut eszembe. Ez a pásztorkutyák hitbizománya. Megtanulják, mi a fontos a gazda számára. Megtanulnak vigyázni rá. Hitbizomány. Elidegetníthetetlen. Nem felosztható. Nem terhelhető. A pásztorkutyák családján belül öröklődő tulajdonság.
Kizárólagos tulajdon.
Becsüljük meg.

Nekünk embereknek is szükséges lenne egy-két dologban hitbizományra.
Nem. Nem a tulajdonra gondolok. (Habár jó lenne az is!) Gondolok az összetartozásra, a felelősségre magunk és mások iránt. A hitre. Emberben. Szépben. Jóban. Értékben. Gondolok a kölcsönösségre, az odafigyelésre. A türelemre.
Kommunikációs háború folyik.
Még eltart egy ideig.
Kizárólag rajtunk múlik, mi lesz a vége, s mit hiszünk el.
Kizárólag rajtunk múlik, használjuk-e a józan eszünket mindenféle pártállás, politikai máz és maszlag nélkül.
Lehetséges, hogy a hitbizomány anakronizmus?